[ratings]

Co jest ważne przy projektowaniu łazienki w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski z roku na rok staje się coraz bardziej popularny na świecie, ale także w polskich domach. Jak zaaranżować łazienkę w stylu skandynawskim i co wyróżnia ten styl? Czy warto zainwestować w gotowy projekt łazienki? Czy wymaga dużych nakładów finansowych i znajdzie swoje zastosowanie w każdym wnętrzu? Czym się inspirować urządzając łazienkę w stylu skandynawskim?

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski wyróżnia się minimalizmem, prostą formą i jasnymi kolorami. Nasi sąsiedzi z północy nie bez powodu wybrali właśnie takie zestawienie. Stawiają oni na maksymalną funkcjonalność w niewielkich, często ciemnych pomieszczeniach.

Styl skandynawski to połączenie jasnych kolorów z naturalnymi materiałami. Znajdziesz tu elementy takie jak drewno czy kamień. W łazienkach urządzonych w stylu scandi króluje biel, beż i odcienie szarości. Można spotkać także kombinację z jasnymi odcieniami niebieskiego i zielonego. 

Wykorzystanie takich kolorów pozwala optycznie powiększyć łazienkę nawet o niewielkim metrażu.

Gotowe projekty łazienek z prysznicem

Dlaczego łazienki w stylu skandynawskim stały się modne?

Już od kilku lat obserwujemy zwiększanie się świadomości dbania o środowisko. Trendy bycia eko i zero waste na dobre zagościły w naszym życiu i wszystko wskazuje na to, że pozostaną z nami na dłużej. Stąd coraz większe zainteresowanie stylem skandynawskim.

Styl skandynawski pełen jest nawiązań do natury, a wyroby typu hand-made idealnie odnajdą się w otoczeniu jasnych kolorów. 

Wiklinowy kosz na pranie? Super. Ręcznie wykonane haczyki na ręczniki? Bomba! Może mydelniczka wyrzeźbiona przez zaprzyjaźnionego rzemieślnika z okolicy? Każdy z tych dodatków nada wnętrzu Twojej łazienki przytulnego i sielskiego charakteru.

Jakie materiały wybrać tworząc aranżację w stylu skandynawskim?

Łazienkę w stylu skandynawskim możemy wyłożyć kamienną lub drewnianą posadzką. Jeśli natomiast nie chcemy inwestować w ten typ posadzki, możemy zastanowić się nad dobraniem odpowiednich płytek. 

Powszechnie wykorzystywanym i modnym pomysłem są płytki imitujące drewno. Często trudno odróżnić je od prawdziwego drewna. Do wyboru mamy szerokie spektrum dostępnych faktur i odcieni. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Elementy drewniane, które wykorzystasz w swojej łazience możesz zastosować na wiele sposobów. Najczęstszym wyborem jest drewniany blat pod umywalkę. Dobrze wyglądają także drewniane szafki, komody na ręczniki lub lustra w drewnianych ramach. Dobre gatunkowo drewna to dąb, sosna oraz jesion. 

Obok elementów drewnianych dobrze prezentują się także elementy kamienne. Wpasują się one idealnie w minimalistyczne wnętrze. Ponadto świetnym połączeniem jest stal ze szkłem, szczególnie w łazienkach o nieco surowszym charakterze.

Czy drewniane elementy nie ulegną zniszczeniu na skutek wilgoci w łazience?

Stosowanie drewna w łazience może wydawać się kiepskim pomysłem z uwagi na wysoką wilgotność. Ponadto drewno jest materiałem, który wymaga częstszej konserwacji i odpowiednich środków czystości

Warto wspomnieć, że nie wszystkie gatunki drewna tak łatwo ulegają zniszczeniu pod wpływem wilgoci. 

Do gatunków blokujących rozwój bakterii należą: sosna, jodła i modrzew. Dodatkowo stosując odpowiednią ochronę przed wilgocią utrzymasz drewno w odpowiednim stanie przez długie lata. 

Jeśli jednak obawiasz się, że drewno zbyt szybko ulegnie zniszczeniu możesz wybrać płytki imitujące drewno, o których wspomnieliśmy wcześniej.

Gotowe projekty łazienek z wanną

Jakie meble do łazienki w stylu skandynawskim?

Łazienki urządzone w stylu skandynawskim nie obfitują w duże ilości mebli. Muszą być one maksymalnie funkcjonalne przy niedużych gabarytach. Dobrze sprawdzą się tutaj wysokie szafki z wieloma półkami po to, aby schować w nich wszystkie niezbędne przedmioty – ręczniki, kosmetyki czy przybory kąpielowe.

Chcąc uzyskać dodatkową przestrzeń możesz zabudować pralkę i suszarkę drewnianym blatem. Dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce i ukryjesz sprzęty w łazience. Może to być nieocenione przy projektach małych łazienek np. w bloku. W ten sposób maksymalnie wykorzystujemy przestrzeń użytkową.

Jak zaaranżować łazienkę w stylu skandynawskim?

Przedstawiliśmy Ci najważniejsze elementy wystroju łazienki w stylu skandynawskim. Już wiesz, że charakteryzują się one jasnymi kolorami połączonymi z naturalnymi materiałami takimi jak drewno, kamień i szkło. Ponadto łączą one w sobie minimalizm i prostotę z maksymalną funkcjonalnością mebli.

Jeśli nie do końca wiesz jak zaaranżować łazienkę właśnie w tym stylu, sprawdź naszą ofertę projektów gotowych łazienek. Przygotowaliśmy dla Ciebie wyjątkowe projekty stworzone zgodnie z duchem skandynawskim i nie tylko! 

Gotowe projekty łazienek w stylu skandynawskim

Modern Wood z drewnianą ścianką tuż obok wanny, modny Scandic Decor z gustowną, drewnianą szafką pod umywalką lub Scandic Blue, który jest wariacją stylu skandynawskiego z nowoczesnością.

Sprawdź także inne gotowe projekty łazienek:

  1. Classic Emerald 
  2. Classic Flowers 
  3. Projekt indywidualny 
  4. Industrial Wood
  5. Minimal Grey